Najít cenově výhodný pronájem bytu v Opavě dá práci. Je to zkrátka stále těžší, podobně jako v dalších větších městech České republiky. Pokud sháníte byt s alespoň dvěma pokoji, připravte se na to, že se pod 10 tisíc korun měsíčně asi nedostanete. Trh s nájemním bydlením je velmi napjatý a ceny neustále rostou. Tento trend je dobře patrný už několik let v řadě, snad jen s kratšími přestávkami.
Co za drahými nájmy vlastně stojí? A jaká je perspektiva pro nejbližší roky?
Výhodný pronájem bytu v Opavě? Jen výjimečně!
Poptávka po nájemních bytech je v současnosti na velmi vysoké úrovni. Tento stav je způsoben především horší dostupností vlastnického bydlení. Mnoho lidí si dnes nemůže dovolit koupit vlastní byt, natož pak rodinný dům. Zejména mladé rodiny a také jednotlivci na začátku své kariéry to mají opravdu těžké. Ceny nemovitostí jsou často zcela mimo jejich finanční možnosti, což logicky vede k nárůstu zájmu o pronájmy. Tato sílící poptávka pak logicky tlačí vzhůru také činže. Dobře patrné je to při pohledu na státem připravenou cenovou mapu nájmů.
Z ní jednoznačně vyplývá, že “tahouny” neustálého zdražování jsou velká města jako Praha, Brno nebo Olomouc. Opava však už také není vůbec levná. Chcete zde sehnat výhodný pronájem? Povede se vám to jen výjimečně.
Drahé a ještě dražší nemovitosti
Ceny nemovitostí v některých českých městech, zejména v Praze, patří k nejvyšším v Evropě. Naše metropole je v tomto ohledu skutečně jednou z nejdražších destinací na starém kontinentu. To má dopad nejen na místní obyvatele, ale i na lidi z jiných částí republiky, kteří do hlavního města přicházejí za prací nebo studiem. Tento fenomén vysokých cen se postupně rozšiřuje i do dalších velkých měst, Opavu nevyjímaje. Byť rozdíly, a někdy i značné, tu samozřejmě stále existují. České nemovitosti jsou zkrátka drahé. A zřejmě budou brzy ještě dražší!
Kde je “zakopán pes”?
Výdaje na bydlení v České republice neustále rostou. Nebýt různých příspěvků, které vyplácí stát, kdo ví, jak by to s některými lidmi dopadlo. Jisté je, že vysokým cenám tuzemských nemovitostí přispívá hned několik klíčových faktorů. Ptáte se, kde je “zakopán pes”? Tak se na to podíváme.
Jedním ze zásadních problémů je výstavba nových bytů. Zdlouhavé schvalovací procesy a další byrokratické překážky brzdí rychlejší realizaci mnoha stavebních projektů. Dalším faktorem jsou drahé stavební materiály a rostoucí cena práce. Tyto náklady se promítají do konečných cen nemovitostí. Kromě toho se na trhu objevují spekulativní nákupy bytů, které tlačí cenovou hladinu ještě výš. Investice do nemovitosti se totiž v posledních letech ukázala být vysoce rentabilní záležitostí. Takže není divu.
- Pomalá realizace nových rezidenčních projektů
- Drahé stavební materiály
- Rostoucí cena práce
- Spekulativní (investiční) nákupy bytů
Nový zákon a digitalizace
Situaci by snad mohl poněkud zlepšit nový stavební zákon a připravovaná digitalizace stavebního řízení. Zatím to však poněkud “drhne”. Cílem těchto změn je urychlit výstavbu nových bytů a zjednodušit administrativní procesy spojené se schvalováním stavebních projektů. Pokud se podaří tyto reformy úspěšně realizovat, mohlo by to mít pozitivní dopad na dostupnost bydlení. Ceny nemovitostí by už nemusely tolik růst. A hladina nájemného by v ideálním případě snad i lehce klesla. Ale kdo ví?
Stavební materiály a mzdy
Jedním z méně významných, nicméně rovněž důležitých faktorů přispívajících ke zdražování nemovitostí, jsou rostoucí mzdy ve stavebnictví a také vysoké ceny stavebních materiálů. Stavební firmy čelí stále vyšším nákladům na platy svých zaměstnanců. Citelné zdražení většiny stavebních materiálů, k němuž došlo v minulých letech, jsou pak rovněž nuceny promítnout do cen nově postavených bytů a domů. Tento trend je však patrný nejen v Česku, ale i v řadě dalších evropských zemí, kde se poslední dobou potýkají s podobnými problémy. Vyšší náklady na výstavbu tedy vedou k dalšímu zvyšování cen nemovitostí a potažmo pak i k růstu činží.
Spolehlivá investice
Spekulativní či lépe řečeno investiční nákupy bytů jsou dalším faktorem, který zvyšuje ceny nemovitostí. Investoři často kupují byty s cílem je následně pronajímat nebo později prodat za vyšší cenu. Takové investice vedou k omezení dostupnosti bytů pro běžné obyvatele a zvyšují cenovou hladinu na trhu. Spekulace tak mají negativní dopad na celý trh s bydlením a ztěžují jeho dostupnost pro širokou veřejnost. Přesto jde o záležitost logickou a zcela pochopitelnou. Nákup nemovitosti byl v poslední dekádě spolehlivou a obvykle vysoce rentabilní investicí. A faktem je, že se stále vyplatí.
- Investoři kupují byty s cílem je pronajímat nebo na jejich pozdějším prodeji vydělat
- Zmenšuje se tak nabídka nemovitostí na trhu
- Ceny jdou vzhůru
- Rostoucí ceny se promítají i do zvyšování nájemného
Prognózy odborníků nejsou dvakrát příznivé
Přestože jsme řekli, že by digitalizace stavebního řízení mohla přispět k rychlejší realizaci nových projektů a tím přispět ke zklidnění cen, většina odborníků tak optimistická není. Z jejich analýz vyplývá, že se situace na trhu s bydlením v dohledné době nezlepší. Naopak to vypadá, že ceny domů a bytů budou i nadále růst, což povede k dalšímu zvyšování činží. Tato prognóza je důsledkem kombinace všech výše zmíněných faktorů, které v menší či větší míře přetrvávají. Pro mnoho lidí to znamená, že se budou muset smířit s vyššími náklady na bydlení nebo hledat nějaké alternativní řešení.
Alternativní řešení
Pokud si nemůžete dovolit platit vysokou činži, zkuste zvolit nějaké alternativní řešení. Sdílené bydlení nebo levnější pronájem na venkově – v rozumné vzdálenosti od Opavy či Ostravy. Třeba právě sdílené bydlení, kdy si několik lidí pronajímá jeden byt a dělí se o náklady, je stále rozšířenější, a to zejména mezi mladými lidmi. Přestože má také určité nevýhody, může být alespoň dočasným řešením.