Co si představíte pod pojmem moderní dům? Pro mnohé z nás je moderní dům synonymem absolutního uživatelského komfortu. Při jeho stavbě se zohledňují nejnovější vládní nařízení a regulace, životní prostředí a energetická náročnost budovy. Dům na první pohled vyniká svým futuristickým designem a je vybaven tou nejmodernější technologií. Výsledkem je bydlení, které splňuje nejnáročnější požadavky. Některé typy domů, ale posouvají už tak vysoký standard ještě o stupínek výš. Přečtěte si, které to jsou a proč jsou výjimečné.

 

Moderní dům představuje nejvyšší standard rodinného bydlení

Moderní stavba musí splňovat určitá kritéria. Mezi základní atributy moderního domu patří:

  • Nadčasový design a efektivní konstrukce – platí, že méně je více. Jednoduché, čisté linie a neutrální barvy jsou pro současnou architekturu typické.
  • Použití moderních stavebních materiálů – do popředí zájmu se dostávají zcela přírodní materiály a také beton. Vizuálně velmi zajímavé jsou betonové struktury, které se používají k exteriérním obkladům fasád. Jejich hlavní výhodou je, že se dají zpracovat do jakéhokoliv tvaru. V kurzu jsou i nadále rozsáhlé skleněné plochy. Samozřejmostí je kvalitní zateplení.
  • Jsou energeticky úsporné – tyto domy jsou schopné udržet až 95 % energie. PD, což je zkratka pro pasivní dům, splňuje velmi přísná, dobrovolná pravidla energetických úspor při provozu domu. Nízkoenergetické domy musí splňovat méně přísná kritéria o energetických úsporách. Zdokonalenou formou pasivní novostavby je energeticky nulový dům. Tato stavba plně zajišťuje svou energetickou spotřebu z místních zdrojů. V moderní architektuře je kladen důraz na udržitelnost zdrojů, energetickou efektivnost a ekologii. Vyšší nároky na energetickou úsporu a ekologii jsou ale nově kladeny i na klasické novostavby. Od roku 2020 úřady udělují stavební povolení pouze ekologickým stavbám.
  • Jsou umístěny ve vhodné lokalitě – nejen lukrativní lokalita, ale také dostatečně velký pozemek, zahradní a terénní úpravy dotvářejí moderní bydlení.
  • Jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi – inteligentní dům můžete ovládat prostřednictvím jednoho systému (osvětlení, vytápění, chlazení, stínicí techniku, okna garážová vrata atd.).

 

Famózní návrat zapomenutého prvku

V posledních letech zažívají comeback okenice, které mají izolační, ochrannou i estetickou funkci. Okenice vypadají elegantně a opticky vyrovnávají mnohdy strohé linie moderních novostaveb. Dům jako celek pak působí mnohem útulněji. Okenice jsou také účinnou ochranou před nepřízní počasí i před nevítanými hosty. Jsou ideálním řešením pro novostavby s rozsáhlou zasklenou plochou.

 

Novinky v oblasti moderního stavitelství

  1. Aktivní domy – novátorský koncept moderního bydlení, který maximalizuje využití světla a čerstvého vzduchu. Samozřejmostí jsou energetické úspory. Cílem aktivního domu je poskytnou svým obyvatelům prostředí, které bude mít pozitivní vliv na jejich fyzické i psychické zdraví. Prototyp aktivního domu stojí v Torontu. Jeho půdorys je ve tvaru písmene C. Tento design má za cíl využít denní světlo na maximum. Umístění oken umožňuje efektivnější větrání (využívají komínový efekt). Tím pádem jsou menší nároky na chlazení.
  2. Soběstačné domy – český soběstačný dům je koncept, který v roce 2019 získal jako první v České republice nejvyšší ocenění Evropské komise (EU Sustainable Energy Award). Cílem je stavět a rekonstruovat domy tak, aby nedocházelo k plýtvání energií. Dům si navíc část energie i sám vyrobí a na místě spotřebuje. Tento projekt se bude i nadále rozvíjet. Některé ze soutěžních projektů také navrhovaly řešení, jak efektivně šetřit pitnou vodou. Soběstačné domy mají jednoznačně obrovský potenciál.

 

Komfort, ekologie a soběstačnost to jsou hlavní atributy ideálního bydlení budoucnosti

Moderní novostavby kladou obrovský důraz na energetickou úsporu a ekologii.

Dá se předpokládat, že tento pozitivní trend bude i nadále pokračovat a rozvíjet se.

Investovali byste do stavby soběstačného domu? Jak důležitá pro vás byla otázka ekologie a energetické úspory při stavbě vašeho domku?

Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše osobní zkušenosti.

Michal Jarkovský