Podíváme-li se na statistiky prodeje bytů, Liberec se jeví jako velice atraktivní lokalita, což dokládá raketový růst cen mezi roky 2019 a 2020. V žádném jiném republikovém městě nestoupala hodnota nemovitostí takovým tempem, jako právě v Liberci. Jak vypadá situace v Liberci dnes? Pojďme to zjistit…

 

Cena za prodej bytu je v Liberci na historickém maximu

V tomto ohledu není město pod Ještědem žádnou výjimkou. Ceny přeci rostou všude v republice. Konkrétně v Liberci ale tempo cenového růstu daleko překonává všechna ostatní krajská města. A to především právě u bytů. Zde si můžete přečíst, jak se ceny v širším Libereckém kraji vyvíjely před několika lety. Dnes je situace vyhraněná ještě více.

Mezi zářím 2019 a zářím 2020 se zde cena za 1m2 bytového prostoru zvýšila o celých 35,2% na 47 530 z původních 35 166!

Důvodů této situace je vícero, tím hlavním je ale vysoká poptávka po bydlení v tomto městě, které po letech stagnace zažívá rozvoj pracovních příležitostí a nabývá na ekonomické a kulturní důležitosti.

Tuto poptávku nemůže nová výstavba uspokojit, tím spíše, že místní developerské projekty a novostavby zdaleka nepatří mezi cenově dostupné. V důsledku toho rapidně stoupá i hodnota starších bytů, ať již v panelových nebo cihlových domech.

Krátkodobě cenu nemovitostí sice snížilo zdražení hypoték v první polovině roku 2020, trend celkového růstu to ale nezastavilo.

Zkrátka – pokud byt v Liberci nehodláte kupovat, ale prodávat, veškeré okolnosti vám nahrávají do karet. Na takovém prodeji bezpochyby utržíte slušné peníze.

 

Nemněte si ale ruce předčasně. I při veliké poptávce si kupující žádají kvalitu

Šponovat cenu až příliš se nevyplatí ani za současné situace. Nároky kupujících na kvalitu kupovaného bytu se zvyšují. Proběhla ve vašem panelákovém bytě poslední rekonstrukce někdy před 15 lety? Pokud stále trváte na tom, že jej budete prodávat za místní průměrnou cenu, počítejte s tím, že zájem kupujících poněkud ochladne…

 

Jaké faktory tedy ovlivňují cenu bytu nejvíce?

  • Dispozice. Menší byty prodáte za výhodnější cenu za m2 nežli ty větší. Tradičně „frčí“ především byty 1+kk, 1+1 a 2+kk. Kromě dispozice rozhoduje i samotná užitná plocha.
  • Podlaží, ve kterém se byt nachází. Nejlevněji se prodávají byty v přízemí, příliš populární nejsou ani byty v nejvyšším patře, pokud není dům dostatečně izolován.
  • Orientace oken na světovou stranu či strany. Každá strana má své výhody a nevýhody. V chladnějším podnebí Liberce jsou žádoucnější okna směřující na jih, které přinesou sluneční světlo i trochu toho tepla navíc i v zimních měsících.
  • Technický stav, a to nejen bytu, ale i domu, v němž se nachází.
  • Prosvětlenost bytu je také dalším faktorem, ovlivňujícím cenu. Tmavé byty, zastíněné například protější budovou, kde solární nabíječku příliš neužijete se budou prodávat levněji.
  • Výhled z okna je také velice důležitý. Třeba za výhled do okolních Jizerských hor nebo na Ještěd bude spousta lidí ochotna zaplatit více, než za pohled na protější panelák.
  • Vzhled budovy, v níž se byt nachází. Ačkoliv byt sám o sobě může být perfektní, pokud se nachází v oprýskané a zchátralé budově, jeho cenu to bude snižovat. Rozhoduje i architektonický styl – pěkně zrekonstruovaný secesní činžák bude mít větší prestiž než normalizační panelák i spousta nepříliš inspirujících novostaveb.
  • Lokalita. Dopravní dostupnost, možnost nakoupit si základní potraviny bez nutnosti sedat do auta, zeleň v okolí, blízkost školy, klid a nízká kriminalita – to vše vám může pomoci nasadit cenu bytu výše!

Sledujete situaci kolem realit v Liberci? Chcete zde byt prodat nebo naopak koupit? Kdy podle vás nastane ta nejvhodnější doba pro jedno či druhé? Psát můžete do sekce komentářů!

Michal Jarkovský