Jste student vysoké školy a hledáte levný pronájem v Plzni? Jednou z možností jsou samozřejmě koleje, ale ty jsou vhodné spíše pro ty, kteří si nepotrpí na soukromí. Řada studentů volí raději pronájem bytu, pokoje či spolubydlení s dalšími spolužáky, ale často naráží na problém vysokého nájemného i kauce, na které zkrátka nemají, a proto často na pár metrech čtverečních žije nepřiměřené množství lidí. V tomto článku jsme pro Vás porovnali studentský život na koleji a v bytě, abyste měli všechny potřebné informace a následné rozhodování pro Vás bylo snazší.

 

Jaké možnosti máte jako student, který hledá pronájem v Plzni

Můžete bydlet sami, najít si samostatný pokoj, nebo se domluvit ve skupince studentů.

Průměrná cena pronájmu bytu v Plzni se pohybuje kolem 210 Kč za m2. Průměrné měsíční nájemné je aktuálně na úrovni 12 520 Kč. Obecně platí, že nájemní bydlení je i 10x dražší, než ubytování na koleji. Na druhou stranu máte soukromí, sociální zařízení a byt si můžete najít a uzpůsobit dle Vašich představ.

 

POSTUP PŘI HLEDÁNÍ:

  1. Hledejte byt v méně lukrativních oblastech, kde je obecně nižší nájemné.
  2. Vybírejte zařízené byty, protože tím ušetříte tisíce korun.
  3. Projděte si sociální sítě, kde studenti, kteří už studium ukončili, nabízejí své byty či pokoje k pronájmu, často i zařízené. V takovém případě se můžete rovnou informovat o pronajímateli, dané lokalitě apod.
  4. Najděte si vícepokojový byt, kde můžete být ve více lidech a o nájemné se dělit.
  5. V případě, že již od začátku jdete do bytu ve více lidech, nechte uvést do smlouvy všechny nájemce. Pokud by tam bylo jen Vaše jméno, veškerá zodpovědnost za případné problémy by byla na Vás.

Konkrétní byty pak můžete hledat na stránkách, které se přímo specializují na levné pronájmy pro studenty. Existují i různé skupiny na sociálních sítích, kde můžete najít spolubydlícího.

 

Přednosti a nedostatky ubytování na koleji

VÝHODY NEVÝHODY
Největší výhodou je cena, která může být několikanásobně nižší než nájemné. Koleje jsou omezeny kapacitou a výběr probíhá dle místa bydliště studentů.
Jsou v docházkové vzdálenosti od školy, a tak Vám cesta zabere jen pár minut. Koleje mívají často sociální zařízení společná pro velké množství pokojů. Kuchyň se zde nachází jen ve výjimečných případech.
Jste v neustálém kontaktu se spolužáky a snadno se začleníte do kolektivu. Pokoj obýváte s někým cizím. Nemáte žádné soukromí.
Pokoje jsou vybavené a vy tak ušetříte tisíce za nábytek. Vybavení je staré i desítky let.

 

Na internetu naleznete přehled kolejí, které se nacházejí v Plzni. Obsahem webu je výčet nabízených služeb, fotodokumentace včetně cen a aktuálně volné pokoje. Vždy se zaměřte i na hodnocení.

Obecně platí, že největší zájem o ubytování na koleji je v měsících září a říjen, kdy studium začíná, a proto se vyplatí zažádat si o pokoj s předstihem. Běžně se stává, že v průběhu roku studium řada lidí ukončí a některá místa se tak uvolní.

Cena ubytování se pohybuje v průměru kolem 2 500 Kč měsíčně na osobu za předpokladu, že se na pokoji nachází více osob. Cena se liší také podle toho, jestli je či není součástí sociální zařízení.

 

AKTUÁLNÍ KOLEJE

  • Koleje Univerzity Karlovy – Heyrovského, Bolevecká
  • Koleje Západočeské univerzity v Plzni – K1, B1, Armabeton
  • Šafránkův pavilon
  • Kvazikoleje

Jak je to s aktuální perspektivou Západočeské univerzity v Plzni.

Nové bydlení je otázkou všech studentů, kteří jdou na VŠ do jiného města, než aktuálně bydlí. Porovnali jsme hlavní přednosti a nedostatky ubytování na kolejích. Díky postupu, jak hledat pronájem už budete vědět, jak najít levné bydlení a dopřát si soukromí. Poslední možností je také dojíždění. Tato varianta může být výhodná pouze za předpokladu, že nežijete stovky kilometrů daleko, nemáte školu každý den a doprava Vás v konečném součtů nevyjde na mnohem více, než nájemné.

Kolik stojí studentský život v různých městech ČR.

Byl by pro Vás jasnou volbou pronájem, nebo byste se kvůli nízké ceně smířili s nulovým soukromím na koleji?

Michal Jarkovský