Pakliže přemýšlíte, jak poslat balík, ať již jde o zásilku obchodní či osobní, a zvažujete, z kterého konce na to jít nejlépe, třeba vám přečtení tohoto článku vaše rozhodování usnadní.

 

Ještě než začnete řešit, jak poslat balík, řešte nejprve jeho důkladné zabalení

Drtivá většina balíků putuje v podobě kartonových krabic, oblečení a měkčí předměty, kterým tolik nehrozí poškození, můžete ale zabalit i do obyčejného igelitu – řiďte se také tím, jakou preferovanou formu balení bude upřednostňovat konkrétní dopravní společnost. V případě, že balíte do kartonové krabice, dbejte na její patřičné rozměry – pakliže zvolíte krabici příliš velkou, budete v konečné fázi platit více, než byste museli. V příliš malé krabici, pokud není dostatečně vystlaná ochranným materiálem, pak předmět vystavujete riziku poškození. Na ochranném materiálu byste neměli šetřit – bublinkové fólie, balicí granule, nebo alespoň staré noviny by měly tvořit dostatečnou obrannou vrstvu proti nárazům a vnějším vlivům.

Jakmile máte zabaleno, krabici nezapomeňte zvážit a také změřit – od obou těchto veličin se odvíjí konečná cena. Měřte raději dvakrát a buďte poctiví!

 

Máte zabaleno? Je načase vybrat přepravce.

Váš výběr se dnes již nemusí omezovat pouze na klasickou poštu a její výsadní postavení je dnes ohroženo celou řadou dalších kurýrních a dopravních společností. I tak se ale pošta může v řadě ohledů stále nabízet kvalitní služby a bylo by nespravedlivé odepsat ji zcela. Totéž ale platí i o dalších přepravcích. Konečně je na vás, dle čeho se budete rozhodovat, zda na základě

  • Ceny
  • Možností daného přepravce (někteří přepravci třeba nenabízejí možnost převozu těžkých či nadrozměrných zásilek)
  • Spokojenosti předcházejících klientů – zkušenosti ostatních jsou zadarmo a přitom k nezaplacení
  • Toho, zda konkrétní společnost nabízí možnost připojištění balíku. Pokud jde o cennou věc, je dobré tuto variantu vzít v potaz.
  • Zda je zde možnost dobírky. Pokud chcete poslat balíček na dobírku, pamatujte, že ne každá firma je schopná na dobírku rozvážet.

 

A nyní k samotné objednávce

Anebo, pokud chcete posílat balík tradiční cestou přes poštu – vystát si na poště často obvyklou frontu a přejit k přepážce. V dnešní době to již ale není nutné, a to ani na poště, ani u ostatních přepravních společností. Celý proces lze téměř zcela vyřídit online.

Do online objednávkového formuláře dané společnosti stačí vložit všechna potřebná data, jako je vaše jméno a adresa, jméno a adresa cílového adresáta, další kontaktní údaje, jako je vaše telefonní číslo a e-mail, a také rozměr a váha vašeho balíčku.

Můžete také zvolit možnost dobírky, pokud chcete, aby za balíček příjemce zaplatil – peníze pak budou dopravní společností připsány na váš bankovní účet. Pošta nabízí i doručení peněz v hotovosti poštovním doručovatelem. Navzdory nehasnoucí popularitě dobírky je ale tato metoda již do značné míry přežitková.

 

Vše je připraveno k doručení

Jakmile je objednávka hotova, vyzvedne dopravní společnost po domluvě balík přímo u vás doma a vyrazí s ním k cílovému adresátovi. U hromadných balíčků ale některé firmy tuto možnost nedávají a balík je třeba (buď osobně, nebo prostřednictvím jiného dopravce) dopravit do jejich depa, odkud je rozvážen konkrétním cílovým zákazníkům. Jednotlivých balíčků se toto ale netýká. Pokud máte možnost jeho online sledování, kterou některé firmy nabízejí, můžete jej na cestě pozorovat až k „cílové rovince“!

Posíláte balíky často? Jak na to jdete vy? Kterého přepravce volíte a z jakého důvodu? Pište nám do komentářů!

Michal Jarkovský