Jako rodič chcete pro své děti jistě to nejlepší. Při výběru dětské postele si dáváte záležet na výběru konstrukce, která bude bytelná a díky tomu i maximálně bezpečná.  Měli byste vědět, že kvalita spánku je ovlivněna především výběrem matrace a roštu. Jedná se o rozhodnutí, které bude mít vliv na každodenní život. Zjistěte proto, jaké podmínky by měla splňovat matrace z hlediska podstatných parametrů.

 

Důležitost volby kvalitní dětské postele, matrace a roštu

Je všeobecně známo, že kvalitní spánek má příznivý vliv na zdravý vývoj člověka, proto je nutné si uvědomit, že by se na tomto kusu nábytku nemělo šetřit. Naopak se jedná o investici, která se v budoucnu mnohonásobně vrátí.

Vydatným spánkem se předchází množství zdravotních a psychických problémů, mezi které patří cukrovka, oslabený imunitní systém, úzkost či deprese. Během spánku dochází k regeneraci těla a zvyšování schopnosti koncentrace a mozkové funkce.

 

Podstatné parametry při výběru matrace

Nejprve si udělejte jasno v tom, pro koho je postel s matrací určena. Zcela zásadní vliv na Váš výběr bude mít věk Vašeho dítěte. Nabídka postelí se neomezuje jen na jedno univerzální řešení, a proto buďte při výběru důkladní, aby matrace přesně kopírovala vnitřní rám postele a vyhovovala vybranému roštu.

 

PODSTATNÉ PARAMETRY

  • tvrdost
  • materiál
  • velikost
  • maximální nosnost
  • počet zón
  • prodyšnost

 

Tvrdost

Matrace jsou opatřeny číslicemi 1 až 5, kterými je vymezena jejich tvrdost od nejměkčích až po nejtvrdší. Pro děti jsou vhodné druhy od číslice 3 a výše.

 

Rozdělení matrace do zón

Počet zón přímo souvisí s tvrdostí postele. Matrace je v takovém případě v některých částek tvrdší a jinde naopak měkčí. Takové typy jsou pro děti nevhodné, protože jim neposkytují potřebnou oporu. Pro ratolesti vždy vybírejte mezi bezzónovými typy.

 

Použitý materiál

Na výrobu se používá pouze jeden materiál, nebo kombinace více druhů. Pro ratolesti jsou vhodné gelové matrace s dlouhou trvanlivostí. Jsou vhodné rovněž i pro alergiky.

Dalším vyhovujícím typem jsou vysoce antibakteriální přírodní matrace odvádějící skvěle vlhkost. Mezi oblíbené materiály použité k jejich výrobě patří koňské žíně a kokosové vlákno. Zajišťují rovněž i požadovanou prodyšnost.

 

Šířka, výška a hloubka

Z hlediska šířky a výšky dětských matrací jsou vhodné následující typy:

  • 60 x 120 cm
  • 70 x 140 cm
  • 70 x 160 cm

U hloubky je důležité, aby matrace nebyla tenčí než 15 cm. Vyšší druhy poskytují tělu potřebnou oporu a neproleží se tak rychle. Také se ale nedá říct, že čím vyšší, tím lepší.

 

Tip pro Vás:

Při výběru je možné aplikovat jednoduchý test – nechte dítě posadit na vybranou postel s matrací. Chodidla musí být celou svou plochou na zemi a kolena svírat pravý úhel.

 

Maximální nosnost

Maximální nosnost matrace musí být vždy alespoň o pět kilogramů vyšší, než nosnost člověka, který na ní bude pravidelně spát.

 

Prodyšnost

Zajištění dostatečné prodyšnosti lůžka je nezbytné z hlediska zabránění množení bakterií a plísní. Rovněž budete předcházet tomu, že by došlo k předčasnému proležení.

K dostatečné cirkulaci vzduchu přispívají průřezy v jednotlivých vrstvách matrace, nebo použité přírodní materiály.

 

Obzvláště u dětí doporučujeme, abyste matraci opatřili snímatelným potahem, který je zároveň nepropustný, ale také prodyšný. Pamatujte, že životnost a funkčnost matrace je do velké míry ovlivněna kvalitním roštem, který rozloží její zátěž a pomáhá jejímu odvětrávání. V případě dětí sáhněte po pevném dřevěném, nebo lamelovém. U postele dbejte především na kvalitu materiálů a rozměry. Inspirujte se tím, jak zařídit dětský pokoj dle učení Feng Shui.

Nechali byste si při výběru matrace a roštu poradit od prodejního specialisty, nebo byste si vše vybrali dle vlastního uvážení?

Michal Jarkovský